Наведемо лад на ринку експертизи, адже мова йде про безпеку мільйонів українців та честь професії будівельного експерта!

Ви зараз переглядаєте Наведемо лад на ринку експертизи, адже мова йде про безпеку мільйонів українців та честь професії будівельного експерта!

18 травня Національний експертно-будівельний альянс України в інформаційній агенції УНІАН провів круглий стіл на тему чорної експертизи в будівництві.

Президент Національного експертно-будівельного альянсу України Віктор Лещинський розпочав захід з озвучення проблеми щодо роботи недобросовісних експертних організацій, які готують експертні звіти протягом 1-2 днів, навіть не вивчаючи проектної документації, а просто видаючи замовнику нашвидкоруч виготовлений «папірець».

При цьому, будь-який спеціаліст у галузі будівельної експертизи знає, що якісна експертиза проектної документації, в залежності від складності об’єкту, займає від тижня до місяця і більше. Тільки в цьому випадку можна говорити про якість такого експертного звіту.

«Експертиза – це не просто папірець, на якому стоять підроблені підписи експертів, це, в першу чергу, відповідальність експертів за життя та безпеку українців, які будуть користуватися майбутніми будівлями. А якщо експерт в очі не бачив проектної документації, адже його підпис просто підробили, то про яку відповідальність може йти мова?» — зазначає Віктор Лещинський.

Факти підробки підпису експерта на звітах, яких він в очі не бачив, підтвердив будівельний експерт Максим Бут, який теж постраждав від діяльності таких організацій та був вимушений звернутися до правоохоронних органів.

Під час круглого столу до учасників звернувся редактор видання «Український репортер» Леонід Фросевич. Він провів журналістське розслідування стосовно діяльності однієї з «чорних» експертних організацій.

ТОВ «Перша приватна експертиза», що знаходиться у Львові, видала такий «липовий» експертний звіт. Він заявив, що відео з докладною розповіддю про це знаходиться на сайті видання і зазначив, що звернеться до Мінрегіону з журналістським запитом щодо недобросовісної діяльності цієї організації.

Ознайомитися з відео про це розслідування можна за посиланням: https://ukrreporter.com.ua/business/zhunalisty-vyvely-na-chystu-vodu-siryh-ekspertiv-u-budivnytstvi-video.html

На жаль, замовники часто зацікавлені у тому, аби експертний звіт щодо їх проектної документації був готовий якнайшвидше і за якнайнижчу ціну, не завжди розуміючи, до яких страшних наслідків може призвести поспіх та бажання зекономити.

Прикро, що деякі недобросовісні гравці на ринку, відчуваючи попит, пропонують експертні звіти, як «гарячі пиріжки» і за набагато нижчу ціну, ніж чесні експертні організації. А страждає при цьому споживач – пересічний українець, який купив квартиру у майбутньому будинку, чи відвідує збудований з порушеннями торговий центр, або дитячий садочок. Адже помилки, які були закладені при проектуванні, не були виявлені експертами під час підготовки так званого «звіту».

Те, що проблема існує, визнають більшість гравців на ринку будівельної експертизи. Але як вирішити цю проблему і навести лад?

Віктор Лещинський вбачає вихід з ситуації у запровадженні саморегулювання на ринку. «Ринок має бути прозорим, «білим» і всім зрозумілим, а для цього він має самоочищатися сам, а держава має тільки сприяти у цьому, створюючи відповідне законодавче і нормативне поле», — каже президент Альянсу.

Народний депутат України Олександр Аліксійчук зазначив, що реформа ДАБІ, яка і донині триває, передбачає у тому числі наведення ладу на ринку будівельної експертизи. «Я за те, щоб існувала кримінальна відповідальність, а не просто штрафи, за таку незаконну діяльність «чорних» експертиз, — зазначив депутат.

Крім того, що вони ставлять під загрозу життя українців, вони ще й «вбивають» відвертим демпінгом ті експертні організації, які працюють чесно».

Михайло Серебряков, керівник проектів ГО «Разом проти корупції», розповів про  ряд критеріїв, згідно з якими недобросовісних експертів можна позбавляти кваліфікаційних сертифікатів.

Наразі йдеться про те, щоб ці кваліфікаційні вимоги взяв до уваги Кабінет Міністрів України та відобразив їх у своїх нормативних актах. Але ж зрозуміло, що в роботі «чорних» експертиз в більшості випадків експерт навіть не здогадується, що його «використали» під час підготовки «липового» звіту.

Віктор Лещинський, президент Альянсу в свою чергу пообіцяв навести лад на ринку.

«Для цього ми залучимося підтримкою юристів, які дадуть відповідну юридичну оцінку подібній незаконній діяльності і допоможуть підготувати документи для звернення до правоохоронних органів. Також ми плануємо звернутися до народних депутатів, які опікуються темою будівництва, щоб ті в свою чергу ініціювали депутатське звернення до профільного Міністерства», — пообіцяв президент Альянсу.

Окрім того, Альянс планує створити форум для експертних організацій, проектувальників та замовників експертизи, на якому буде можливість писати зауваження та позитивні відгуки щодо роботи таких організацій.

Це необхідно для того, щоб убезпечити майбутніх замовників від співпраці з недобросовісними виконавцями та вдосконалювати ринок будівельної експертизи. Форум стане швидким інструментом реагування і актуалізації того, що відбувається на ринку.

Разом заради розвитку!