«Застаріле житло. Як уникнути катастрофи?». Цю тему обговорювали у черговому стрімі на офіційній сторінці у Фейсбук Віктор Лещинський «Запитай у експерта про…». А сам етер проводили в першу чергу для ОСББ та співвласників застарілого житла.
До теми обговорення долучилися президент НЕБАУ Віктор Лещинський та провідний будівельний експерт «ПРОЕКСП» Василь Бачинський.
За словами Віктора Лещинського, питання застарілого житла було актуальним ще на початку 20 століття. А нині є актуальним, як ніколи.
«Лише за останні кілька років усі ми спостерігали чисельні обвали та падіння житлових будинків. Нині серійні будинки, особливо нереконструйовані будинки царських часів, які ще є і пам’ятками архітектури, знаходяться у вкрай занедбаному стані. І до цього часу немає рішення щодо їхньої реконструкції та реставрації. Це стосується і реновації застарілого житла – хрущівок, в цілому. Зазначу, що хоч держава із захищає архітектурні пам’ятки, але водночас мінімізує свій внесок у їхнє відновлення. Про ці питання лише згадують перед виборами, коли окремим політикам потрібно зробити хайп на своїх лозунгах», — ділиться експерт.
Провідний будівельний експерт «ПРОЕКСП» Василь Бачинський додав, що реновацією хрущівок потрібно займатися вже негайно, оскільки вони можуть обвалитися будь-коли.
«У хрущовський період будували не дуже якісно. Це ми можемо спостерігати наочно, коли ці багатоповерхівки мають тріщини у стінах, у них просів фундамент тощо. Тож зрозуміло, що це житло із кожним днем стає небезпечнішим і може призвести до катастроф. Тож ОСББ має негайно організовуватися та залучати експертів, щоб фактично рятувати своє помешкання», — говорить Василь Бачинський
Президент НЕБАУ Віктор Лещинський теж наголосив, що вирішувати питання із застарілим житловим фондом мають у першу чергу його власники. Проте до цього процесу має долучатися держава, місцева влада та будівельні експерти.
«Коли ви станете користувачем землі під своєю багатоповерхівкою, тобто оформите її на себе, то зможете, як ОСББ, зі своїм будинком, стати учасником державних і недержавних програм щодо залучення дешевих кредитів, отримання компенсацій від муніципалітету. Наприклад, у Києві діє багато програм, коли ОСББ платить лише 30%, а 70% компенсує влада із місцевого бюджету. Це означає, що юридична особа, як гравець на ринку, може реалізовувати будь-які дії зі своїм будинком», — зауважив Віктор Лещинський.
За словами експерта, ще з 2007 року почали ходити міфи про розроблення інтерактивної карти України після обстеження всього майнового комплексу держави.
«Кожне місто повинно було зробити обстеження всіх будівель та споруд у себе на території та подати рекомендації для подальших дій. Жодне місто України цього не зробило. Якщо у вас є форма управління, тобто ви зробили ОСББ, фактично ви управляєте своїм майном. Вам ніхто не прийде та не дасть мішок грошей», — резюмував президент НЕБАУ.
Наостанок Віктор Лещинський підкреслив, що ОСББ в першу чергу повинно замовити спеціалістів, які зроблять повне обстеження будівлі та комунікацій, нададуть рекомендації щодо підсилення фундаментів, заміни вікон або комплексного утеплення будинку. І в подальшому складуть кошторис для ремонтних та реставраційних робіт.
Пресслужба НЕБАУ