Обговорили підвищення відповідальності експертів та експертних організацій

Ви зараз переглядаєте Обговорили підвищення відповідальності експертів та експертних організацій

Сьогодні під час круглого столу «Підвищення відповідальності експертів та експертних організацій.

Чого очікувати учасникам ринку?» разом з Конфедерація будівельників України, Віктор Лещинський, заступник міністра Мінрегіон Наталя Козловська, народні депутати Олена Шуляк, Ганна Бондар, Іван Юнаков, Олег Дунда,  ГО «Разом проти корупції», експертними організаціями обговорили ряд глобальних питань, які стосуються роботи експертно-будівельного ринку.

Обговорювали:

  • яким має бути механізм позбавлення сертифікатів та акредитацій експертів, та за що саме (у контексті змін до Постанови КМУ 554);
  • санкції щодо діяльності недобросовісних експертних організацій, що робити з «сірими» експертизами;
  • інструменти для змін щодо проблеми недобросовісної конкуренції через систему Prozorro та роботу експертиз в e-construction.

Виконавчий директор Національного експертно-будівельного альянсу Олександр Пєтушков розповів про розроблені Альянсом механізми, які унеможливлюють роботу «сірих» експертів та виготовлення і видачу «сірих» експертних висновків. В першу чергу мова йде про експертний звіт у цифровому форматі, який засвідчується КЕПами експертів та відповідальних виконавців. Це простий механізм, який експертні організації активно використовують під час пандемії, коли майже всі змушені працювати у віддаленому режимі.

Олександр Пєтушков також зазначив, наскільки важливою є робота, яку проводить спільно з Мінрегіоном (Олексій Чернишов) громадська організація «Разом проти корупції» (Оксана Величко) та (Михайло Серебряков). Це початок довгого і кропіткого процесу очищення ринку. Альянс та експертні організації, які водять до його складу, активно співпрацюють в цих питаннях.

Також варто зазначити, що Альянс повністю підтримує позицію заступника міністра Мінрегіону Наталі Козловської щодо «розумної регуляції» на експертному ринку. Ми вже більше року розробляємо цифрові механізми задля його прозорої та ефективної діяльності.

Протягом останніх кількох місяців у сфері закупівель послуг експертизи проєктної документації встановилася негативна тенденція, яка полягає у значному зниженні цін деякими експертними організаціями на свої послуги, що є значно нижчими вартості таких послуг згідно з ДСТУ. Це означає неналежну якість такої експертизи і ставить під загрозу надійність та безпеку експлуатації майбутніх об`єктів.  Також не менш важливим чинником у цьому випадку є втрата довіри інвесторів до України, адже саме за інвестиційні кошти здійснюється більшість інфраструктурних проєктів.

Альянс активно впроваджує критерії професійної якості, зокрема серед експертних організацій, а саме впровадження системи менеджменту якості згідно міжнародного стандарту ISO 9001:2015. Це має стати одним із визначальних критеріїв професіоналізму учасників тендерних процедур.

Впевнені, що співпраця, яка встановилась між владними інститутами, громадськими організаціями та експертним середовищем, допоможе навести лад на ринку експертних послуг і усунути більшість проблемних моментів.

Альянс завжди готовий спільно працювати задля цього!