Віктор Лещинський: «Ситуація на ринку будматеріалів викликає занепокоєння»

Ви зараз переглядаєте Віктор Лещинський: «Ситуація на ринку будматеріалів викликає занепокоєння»

Війна зруйнувала надії на стабілізацію ситуації на ринку будівельних матеріалів у найближчій перспективі

Наразі ми спостерігаємо суттєвий дефіцит будматеріалів. Насамперед – це арматура та вироби з металу, мінвата і керамоблоки, будівельні суміші й інше.

Значні ускладнення існують з наявністю та постачанням кабельної продукції. У великому дефіциті є труби різних діаметрів та призначення, найперше сталеві труби. Повністю компенсувати дефіцит за рахунок імпорту також не вдасться через ускладнену логістику.

Зауважу, більш-менш неушкодженою залишилась основна частина цементних заводів. Тобто цемент, пісок, граніт та щебінь на ринку є. А ось зі склом великі проблеми. Також намічаються труднощі з керамічною цеглою, тому що дуже багато заводів було в Сумах та Гостомелі.

Зараз вони зруйновані. Очікуються проблеми і з керамічною плиткою, тому що весь час бомблять Харків. А там розташоване найбільше підприємство України з виробництва плитки. Відчуватиметься і дефіцит бітуму через втрату Кременчуцького НПЗ.

Об’єктивні причини, безперечно, зумовлюють зростання цін на будівельні матеріали. Головними чинниками цього процесу можна вважати курс валют, витрати на нову логістику, дефіцит робочої сили і, безумовно, попит, який буде постійно зростати.

Нині я вкрай обережно ставлюсь до ініціатив деяких моїх поважних колег, які вносять пропозиції щодо адміністративного регулювання цін на основні будівельні матеріали. Оскільки і теорія, і практика свідчать, що будь-яке штучне регулювання призводить лише до загострення дефіциту.

Треба шукати інші механізми та методи подолання дефіциту. Тож Національний експертно-будівельний альянс України і працює в цьому напрямі.

Віктор Лещинський, президент Національного експертно-будівельного альянсу України